Το θαύμα του Αγίου Δημητρίου Λουμπαρδιάρη και το πάθημα των Τούρκων

Το μεγάλο θαύμα του Αγίου Δημητρίου στις λουμπάρδες (κανόνια) των Τούρκων, στην Αθήνα του 1.658 μ.Χ., από από το Θέατρο Σκιών Θανάση και Κώστα Σπυρόπουλου.

Ήταν τότε, παραμονή της γιορτής του Αγίου Δημητρίου, όταν ο Τούρκος φρούραρχος της Ακρόπολης Γιουσούφ, ήθελε να κανονιοβολήσει, από τα Προπύλαια της Ακρόπολης, την Εκκλησία του Αγίου και τους συγκεντρωμένους εκεί πιστούς με μια λουμπάρδα, δηλαδή ένα μεγάλο πυροβόλο κανόνι, κατόπιν εντολής του Σουλτάνου, για να αφανιστεί όλος ο πληθυσμός της Αθήνας!

Τα σχέδιά του όμως ματαιώθηκαν όταν ανήμερα της γιορτής του Αγίου Δημητρίου και ενώ οι Τούρκοι ήταν έτοιμοι για τον κανονιοβολισμό , εμφανίστηκε ο Άγιος Δημήτριος και ανατίναξε θαυμαστά τα κανόνια, με αποτέλεσμα να σκοτωθούν όλοι οι Τούρκοι, μαζί τους και ο Γιουσούφ!

Από εκείνη την απόπειρα ανατίναξης του ναού με λουμπάρδα, ονομάστηκε Λουμπαρδιάρης.

Για το έργο του αυτό, ο βετεράνος καραγκιοζοπαίχτης Θανάσης Σπυρόπουλος , πήρε το 1ο βραβείο στον Διαγωνισμό της Πάτρας και ο Κώστας Σπυρόπουλος το 3ο βραβείο στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό της Σλοβενίας, το 2012. Απολαύστε το.